We source directly from Eaton - 100% genuine, new-in-box certified parts.
Eaton / Moeller Series
Eaton NZMH2-A50, 50A, 3 poles, 150 kA, thermomagnetic release, IP20
Eaton NZMH2-A50 Circuit-breaker, 3 poles, 50A, thermomagnetic release, suitable for system and cable protection, rated short-circuit breaking capacity of 150 kA, IP20 protection degree.
We source directly from Eaton - 100% genuine, new-in-box certified parts.
| Specification | Value |
|---|---|
| Part No. | NZMH2-A50 |
| Catalog No. | 259096 |
| Number of Poles | 3 |
| Installation Type | Fixed |
| Release System | Thermomagnetic release |
| Construction Size | NZM2 |
| Standard Equipment | Screw connection |
| Specification | Value |
|---|---|
| Rated Current | 50 A |
| Rated Voltage | 690 V |
| Rated Short-Circuit Breaking Capacity (Icu) | 150 kA |
| Overload Trip Setting Range | 40 - 50 A |
| Short-Circuit Release Setting Range | 300 - 500 A |
| Protection Degree | IP20 |
| Mechanical Shock Resistance | 20 g (10 ms half-sinusoidal shock) |
| Ambient Temperature (Operation) | -25°C to +70°C |
| Weight | 2.345 kg |
Doing business with KM Parts has been a game-changer for our company. Their vast inventory and prompt same-day shipping have significantly minimized our downtime. The team's expertise and willingness to go the extra mile have made them an invaluable partner in our industrial automation needs.
We only sell authorized Eaton/Moeller parts. No knock-offs, no used parts, all warrantied. As the largest authorized stocking USA distributor representing Eaton/Moeller, we’re here to help your company run smoothly, with the best parts available, at competitive pricing, and with minimal downtime.