We source directly from Eaton - 100% genuine, new-in-box certified parts.
Eaton / Moeller Series
Door coupling rotary handle red-yellow
Eaton Moeller series NZM - Molded Case Circuit Breaker. Door coupling rotary handle, red-yellow for emergency switching off, size 1. Complies with UL/CSA, IEC, and RoHS standards.
Country of Origin: DE
We source directly from Eaton - 100% genuine, new-in-box certified parts.
| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Eaton Moeller series NZM operating element |
| Catalog Number | 260178 |
| Model Code | NZM1-XTVDVR |
| EAN | 4015082601782 |
| Product Length/Depth | 75 mm |
| Product Height | 190 mm |
| Product Width | 90 mm |
| Product Weight | 0.632 kg |
| Certifications | UL489, CSA (Class No. 1437-01), CE marking, IEC60947 |
| Specification | Value |
|---|---|
| Used With | NZM1(-4), PN1(-4), N(S)1(-4) |
| Features | Red-yellow for emergency switching off, Lockable |
| Temperature Rise | Panel builder's responsibility |
| Short-Circuit Rating | Panel builder's responsibility |
| Electromagnetic Compatibility | Panel builder's responsibility |
| Corrosion Resistance | Meets product standard's requirements |
| Color | Red |
| Fitted With | Padlock |
| Degree of Protection | IP66 |
Doing business with KM Parts has been a game-changer for our company. Their vast inventory and prompt same-day shipping have significantly minimized our downtime. The team's expertise and willingness to go the extra mile have made them an invaluable partner in our industrial automation needs.
We only sell authorized Eaton/Moeller parts. No knock-offs, no used parts, all warrantied. As the largest authorized stocking USA distributor representing Eaton/Moeller, we’re here to help your company run smoothly, with the best parts available, at competitive pricing, and with minimal downtime.